Ми — українська команда Франкфуртського зоологічного товариства (FZS), міжнародної природоохоронної організації, яка протягом багатьох десятиліть підтримує природоохоронні проекти в Африці, Південній Америці, Південно-Східній Азії та Європі. Наша місія полягає в тому, щоб зберегти дику природу та екосистеми, зосереджуючись на заповідних і унікальних територіях дикої природи.
В Україні наша діяльність зосереджена на збереженні пралісів і водно-болотних угідь світового значення. Тому ми надаємо підтримку природоохоронним територіям в двох регіонах – Карпатах і Поліссі. Ми вже 20 років підтримуємо тут національні парки та заповідники. Це наша найбільша програма в Європі.
Наша Команда
Оскільки наша місія полягає в підтримці збереження найціннішої дикої природи в усьому світі, ми не могли оминути деякі з найкращих великих природних ландшафтів Європи, які можна знайти в Україні. Це великі масиви старовікових і часто диких лісів Карпатських гір на Заході країни. А на Півночі – це широкі заплави Полісся вкриті великими болотами, старицями та лісами.
Ці вражаючі та великі ландшафти здебільшого все ще недоторкані та не сильно порушені чи знищені впливом людини та утворюють нашу спільну європейську природну спадщину. Деякі карпатські праліси належать до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і знаходяться на рівні Національного парку Серенгеті або Єллоустонського національного парку.
З початком російської агресії проти України у 2022 році наш обов’язок підтримувати природоохоронні території став ще важливішим, оскільки вони зіткнулися зі значним скороченням державної фінансової підтримки, а також викликом надати розміщення тисячам внутрішньо переміщених осіб.
Головним критерієм, за яким Франкфуртське зоологічне товариство обирає природоохоронні території для співпраці в Україні, є їх природна цінність. Також ми беремо до уваги нагальну потребу зберегти ці унікальні екосистеми через ризики їх знищення.
Враховуючи перехідний період економіки України та потребу в дешевих джерелах енергії, яка критично загострилася з початком російської агресії проти України, збереження карпатських лісів, зокрема значних площ пралісів світового значення, стало одним із наших пріоритетів.
Полісся також було очевидним вибором не лише через його природну цінність, а й через ризик його знищення через економічні вигоди, які уряди сусідніх країн прагнули отримати через будівництво водного шляху Е 40. Далі ми надаємо короткий опис наших двох основних територіальних регіонів, де зосереджена діяльність ФЗТ.
Українські Карпати є осередком однієї з найбільших у Європі площ пралісів і старовікових лісів. Вони охоплюють 95 тис. га., а близько 10 000 гектарів з них складає найбільший суцільний європейський буковий праліс у всьому світі. Ця унікальна частина Карпатського біосферного заповідника має найвищу природну цінність, яка була визнана в усьому світі і внесена до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.
Гірські ландшафти Українських Карпат є екосистемами, які населені неймовірною дикою природою. Незаймані ліси містять у 20 разів більше мертвої деревини, ніж керовані ліси, що робить їх важливим середовищем існування для різноманітних організмів, включаючи гриби, мохи, комах, кажанів і птахів. Більша різноманітність і складність структури екосистеми, створеної мертвими деревами, сприяє розвитку деяких рідкісних видів птахів (тетерук) і великих ссавців (бурі ведмеді, вовки та євразійські рисі).
Франкфуртське зоологічне товариство прагне охороняти природні ландшафти Українських Карпат, як одну з найбільших і найцінніших мереж природоохоронних територій в Європі. Існуючі природоохоронні території мають бути розширені, а також додані важливі первісні та старовікові ліси та, отже, краще захищені. Посилена охорона потребує добре обладнаних та функціонуючих заповідних територій.
Полісся – європейська Амазонка. Це найбільша незаймана заплава на континенті. Розташоване на північному заході країни, межуючи з Польщею, Росією та Білоруссю, Полісся містить величезні прибережні ліси, незаймані болота та водно-болотні угіддя. Це головний осередок перелітних птахів навесні, коли сотні видів зупиняються тут на відпочинок, годування та гніздування.
Франкфуртське зоологічне товариство є партнерською організацією в міжнародному проєкті «Save Polesia», який було ініційовано з метою припинення будівництва водного шляху E40 та сприяння розвитку природного туризму у регіоні. Більше про проект можна дізнатися на сайті Save Polesia.
Поєднуючи міжнародний досвід із національними набутками та експертизою, ми підтримуємо збереження великих масивів незайманої природи в Україні. Головним чином ми робимо це надаючи підтримку великим природоохоронним територіям, таким як національні парки, біосферні або великі природні заповідники. Забезпечення довгострокового збереження цих унікальних природних територій потребує комплексного підходу через роботу в кількох ключових сферах:
- Підтримка операційних витрат
- Розширення та консолідація заповідних територій
- Поліпшення комунікацій заповідних територій
- Робота з місцевими громадами
- Моніторинг біорізноманіття
- Розвиток туристичної інфраструктури
- Екологічна освіта
- Підтримка обладнанням
- Будівництво та реконструкція
- Підготовка планів управління