Верховинський

Національний природний парк “Верховинський”  – найбільш віддалена і важкодоступна частина Українських Карпат. Тому тут можна побачити природні ландшафти, які формувалися мільйони років.

Це єдине місце, де на поверхню виходять найдавніші метаморфічні утворення, перекриті осадовим палеозойським та мезозойським чохлом. На схилах хребтів трапляються виходи юрських вапнякових брил, що створюють екзотичні краєвиди. Тут зростають найцінніші праліси та субальпійські луки, знаходяться витоки річок Білого й Чорного Черемошів.

Площа парку 120,22 КМ КВ.

icon-Lake (1)
2
річки
icon-Path (1)
9
маршрутів
icon-Animal
1058
видів тварин
icon-Excursions-white
5
кляуз
icon-Path (1)
189 км
протяжність маршрутів
icon-Plant
978
видів рослин

Верховина є столицею Гуцульщини та центром гуцульської культури. Тут поширене писанкарство, виготовлення музичних інструментів, ткацтво, різьблення по дереву. 

Тут чимало музеїв: гуцульської культури, сироваріння, ліжникарства, трембітаря. Особливу увагу привертає будинок-музей фільму “Тіні забутих предків”.

Співпраця з Франкфуртським зоологічним товариством

Подолання викликів спричинених війною. З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну, національний природний парк “Верховинський” став притулком для вимушено переселених осіб (ВПО). Це був непростий виклик для парку, тож Франкфуртське зоологічне товариство не могло залишатися осторонь та допомагало у забезпеченні потреб ВПО, зокрема було придбано матраци для ліжок в готелі. Також ФЗТ передавали від партнерів з Румунії, Німеччини, Польщі та Словаччини  товари першої необхідності: ліки, теплі речі, засоби гігієни та продукти харчування. Для створення належних та безпечних умов в час відключення електропостачання ФЗТ придбало генератор. Його наявність та забезпечення паливом дозволяє повноцінно та безперебійно працювати колективу адміністрації парку навіть при відключенні електропостачання.

Розширення та консолідація  природоохоронних територій. Починаючи з 2013 року національного природного парку “Верховинський”. Зокрема пропонувалось включити до складу парку землі площею близько 12 тис. га, які зараз знаходяться у постійному користуванні філії Верховинського лісгоспу ДП «Ліси України».  Це  високогірні ліси на території, що знаходиться між теперішньою територією національних парків “Верховинський” та “Карпатський”. Цей «пазл» дозволить поєднати території національних парків “Черемоський” та “Верховинський” з  Карпатським національним природним парком, Карпатським біосферним заповідником та природним заповідником «Горгани».  Такий кластер природоохоронних територій площею близько 150 тис. га створив би  транскордонний кластер природоохоронних територій сусідньої Румунії загальною площею близько 250 тис. га. Наразі ці пропозиції були підтримані лише частково та у 2021 році територію НПП “Верховинський” розширено на 1695,5 га. Саме тому ФЗТ у 2021 році підтримало оновлення пакету матеріалів для розширення меж парку через приєднання тих самих територій, які знаходяться в користуванні філії Верховинського лісгоспу ДП «Ліси України», площею  майже 10 тис. га. Такий транскордонний природоохоронний масив забезпечить екологічну безпеку та збереження Карпат.

Будівництво та реконструкція. Франкфуртське зоологічне товариство підтримало облаштування фасаду будівлі офісу парку, в якому також знаходиться готель та хостел. Станом на кінець 2023 року збудовано два сучасні дерев’яні будинки в гуцульському стилів с. Перкалаб для потреб державної служби охорони. В майбутньому заплановано замінити всі 10 тимчасових будинків, де несуть службу рейнджери.

Моніторинг біорізноманіття. З метою якісного проведення моніторингу стану біорізноманіття на території парку ФЗТ впроваджує систему SMART, яка допомагає вчасно та чітко фіксувати дані про біорізноманіття. Для цього було придбано та передано працівникам служби державної охорони смартфони та інше необхідне обладнання. Проведено навчання та надається постійна підтримка користувачів. Починаючи з 2021 року впроваджується моніторинг великих хижаків за допомогою переданих фото пасток.

Підтримка створення планів управління. З метою збереження особливо цінних територій Франкфуртське зоологічне товариство підтримує парк у виконанні їх основних природоохоронних завдань. В рамках реалізації  проєкту “Збереження високоцінних пралісів та старовікових лісів у вибраних національних парках в Українських Карпатах” виконується спільна розробка проєкту організації території – менеджмент плану.  Робота в цьому напрямку складається з декількох етапів: перший – визначення цінностей та ресурсів парку і їх стану, загроз та їх впливу; другий етап – визначення 10 -річної стратегії; третій – розробка п’ятирічного плану дій для досягнення максимальних результатів із збереження стану основних цінностей парку. Розробка проєкту організації здійснюється командою експертів ФЗТ та колективу парку. Також активну участь у розробці приймає група локальних зацікавлених сторін, які мають відношення до діяльності парку, використовують територію та мають вплив на прийняття рішень щодо діяльності парку. Термін розробки проєкту організації території триває  з жовтня 2022 року по червень 2024 року.

Підтримка операційних витрат. В умовах скорочення державного фінансування, починаючи з травня 2022 року Франкфуртське зоологічне товариство надає постійну підтримку поточних витрат для виконання парком плану природоохоронних заходів. Це придбання канцелярії, витрати на зв’язок та паливо, деталі для автівок, їх обслуговування та ремонт.

Покращення спроможності для виконання природоохоронних завдань. У рамках впровадження проєкту SNPA «Підтримка природно-заповідних територій в Україні», в якому ФЗТ є головним виконавцем, було придбано та передано транспортні засоби у користування працівникам парку (автомобілі та мотоцикли), уніформу для потреб державної служби охорони. А також комп’ютерну техніку та ІТ-обладнання.

Що ми робимо

Поєднуючи міжнародний досвід із національними набутками та експертизою, ми підтримуємо збереження великих масивів незайманої природи в Україні. Головним чином ми робимо це надаючи підтримку великим природоохоронним територіям, таким як національні парки, біосферні або великі природні заповідники.