Плани управління

Спроба управляти охоронюваною територією, щоб забезпечити її збереження в довгостроковій перспективі, вже сама по собі складна задача. Але без належного планування це стає неможливим – особливо коли існують значні загрози, наприклад від незаконних рубок, як у випадку з природоохоронними територіями в Українських Карпатах з їх багатими ресурсами цінної деревини. З цієї причини Франкфуртське зоологічне товариство (ФЗТ) координує розробку сучасних та ефективних планів управління для 11 охоронюваних територій, які наразі не мають адекватних довгострокових планів, які б керували найважливішими діями управління, необхідними для збереження цих чудових ландшафтів для майбутніх поколінь. 

Це масштабний і амбітний проект, який триватиме понад два з половиною роки. За допомогою багатьох спеціалістів і проведення десятків спільних семінарів буде розроблено плани управління, які керуватимуть ефективними діями на наступні десять років для збереження та розвитку цих видатних природоохоронних територій. Ключовим елементом цієї роботи є безпосереднє залучення місцевих зацікавлених сторін до процесу розробки планів управління, щоб гарантувати, що їхні інтереси почуті, враховані та належним чином представлені в остаточних планах. Цей сучасний і міжнародно визнаний підхід до планування управління природоохоронними територіями має вирішальне значення для забезпечення того, щоб природоохоронні заходи узгоджувалися з потребами та бажаннями місцевих громад.

Проект офіційно стартував із парків у жовтні 2022 року. Робота ведеться в межах трьох кластерів заповідних територій:

  • НПП “Вижницький”, НПП “Черемоський”, НПП “Верховинський”,  НПП “Гуцульщина”
  • НПП “Синевир”, Карпатський національний природний парк, природний заповідник “Горгани”
  • НПП “Сколівські Бескиди”, НПП “Зачарований край”, Ужанський національний природний парк, Яворівський національний природний парк 

Розробка планів управління відбуватиметься за семиетапним процесом. Цей підхід допомагає розбити це надзвичайно складне завдання на логічні послідовні пакети, які будуються один на одному. Починаючи зі збору даних, опису та аналізу ситуації, ми спочатку отримуємо повну картину основних цінностей природоохоронної території, а також основних загроз і факторів, що їх обумовлюють. Це створює основу для наступних кроків розробки чіткої стратегії на наступні десять років і схеми зонування території. Нарешті, розробляється план дій, щоб показати, як стратегію слід реалізувати на практиці, і визначаються необхідні ресурси для здійснення цих дій.

Навіщо паркам Карпат потрібні нові плани управління?

Існуючі плани здебільшого застарілі, неактуальні, з вичерпаним терміном реалізації (деякі попередні проекти організації датуються серединою 2000-х років). За цей час законодавство змінилося, наслідки кліматичних змін стали більш серйозними, а цінності та пріоритети інституцій часто еволюціонували. Якщо план застарів або його немає, заклад не розвивається. Тому фахівці розробляють нові види проектів, які мали б практичну користь і реально допомагали паркам планувати свою діяльність.

Нові плани управління охоплюватимуть всю територію парку (попередні проекти часто охоплювали лише території постійного користування парку, оминаючи не вилучені у землекористувача). Іншою важливою подією є те, що сучасні проекти організації орієнтовані на збереження природних середовищ існування, а не «просто» на збереження видів.

Ця діяльність реалізується в рамках проекту «Підтримка природоохоронних територій в Україні», що фінансується урядом Німеччини через Банк розвитку KfW, а також проекту «Збереження Карпатських пралісів», що фінансується урядом Німеччини в рамках Міжнародної кліматичної ініціативи (IKI) Міністерства охорони навколишнього середовища Німеччини. Обидва проекти реалізуються спільно з ФЗТ.

Що ми робимо

Поєднуючи міжнародний досвід із національними набутками та експертизою, ми підтримуємо збереження великих масивів незайманої природи в Україні. Головним чином ми робимо це надаючи підтримку великим природоохоронним територіям, таким як національні парки, біосферні або великі природні заповідники.