Вижницький

Національний природний парк “Вижницький” поєднує красу невисоких гір та природне розмаїття. Ліси парку приховують нездоланні багатства природи, а на його території розташовані численні історико-архітектурні та природні пам’ятки.

Площа парку 113,69 КМ КВ.

icon-Path (1)
12
маршрутів для мандрівок
icon-Animal
81
рідкісний вид тварин
icon-Church
14
історико-архітектурних об'єктів
icon-Path (1)
62,5 км
протяжність маршрутів
icon-Plant
45
рідкісних видів рослин

Територія Парку стала безпечною домівкою для рідкісних рослин і тварин. Тут мешкають представники  81 виду  червонокнижних тварин  та зростає 41 вид рідкісних рослин. Можна зустріти саламандру плямисту, кота лісового, бурого ведмедя та рись. У парку зростають рідкісні види орхідей, а ще “Вижницький  парк” – єдине місце в  українських Карпатах, де є всі три види папороті із роду багаторядників.

Ще одна родзинка парку – віковий бук, якому вже понад 250 років. Диво-дерево діаметром 4,5 метра і висотою як 12-поверхівка зростає в урочищі Стебник.

Співпраця з Франкфуртським зоологічним товариством

Подолання викликів спричинених війною. З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну, національний природний парк “Вижницький” став притулком для вимушено переселених осіб (ВПО). Це був непростий виклик для парку, тож Франкфуртське зоологічне товариство не могло залишатися осторонь та допомагало у забезпеченні потреб ВПО. Зокрема придбали ліжка та техніку для кухні, облаштували санвузли. НПП “Вижницький” став хабом, куди надходила допомога: десятки тонн допомоги ліків, теплих речей, засобів гігієни та продуктів харчування від  партнерів з Румунії. У парку цей великий об’єм речей розподіляли та передавали до інших центрів, де перебували внутрішньо переміщені особи. Все це виконували волонтери-працівники парку.

Для створення належних та безпечних умов в час відключення електропостачання ресурсами ФЗТ придбали генератор. Його наявність та забезпечення паливом палива дозволяє повноцінно та безперебійно працювати колективу адміністрації парку навіть при відключенні електропостачання.

Підтримка створення планів управління. З метою збереження особливо цінних територій Франкфуртське зоологічне товариство підтримує парк у виконанні їх основних природоохоронних завдань. В рамках реалізації  проєкту “Збереження високоцінних пралісів та старовікових лісів у вибраних національних парках в Українських Карпатах” виконується спільна розробка проєкту організації території – менеджмент плану.  Робота в цьому напрямку складається з декількох етапів: перший – визначення цінностей та ресурсів парку і їх стану, загроз та їх впливу; другий етап – визначення 10 -річної стратегії; третій – розробка п’ятирічного плану дій для досягнення максимальних результатів із збереження стану основних цінностей парку. Розробка проєкту організації здійснюється командою експертів ФЗТ та колективу парку. Також активну участь у розробці приймає група локальних зацікавлених сторін, які мають відношення до діяльності парку, використовують територію та мають вплив на прийняття рішень щодо діяльності парку. Термін розробки проєкту організації території триває  з жовтня 2022 року по червень 2024 року.

Моніторинг біорізноманіття. З метою якісного проведення моніторингу стану біорізноманіття на території парку ФЗТ впроваджує систему SMART, яка допомагає вчасно та чітко фіксувати дані про біорізноманіття. Для цього було придбано та передано працівникам служби державної охорони смартфони та інше необхідне обладнання. Проведено навчання та надається постійна підтримка користувачів. Починаючи з 2021 року впроваджується моніторинг великих хижаків за допомогою переданих фото пасток.

Підтримка операційних витрат. В умовах скорочення державного фінансування, починаючи з травня 2022 року Франкфуртське зоологічне товариство надає постійну підтримку поточних витрат для виконання парком плану природоохоронних заходів. Це придбання канцелярії, витрати на зв’язок та паливо, деталі для автівок, їх обслуговування та ремонт. 

Покращення спроможності для виконання природоохоронних завдань. У рамках впровадження проєкту SNPA «Підтримка природно-заповідних територій в Україні», в якому ФЗТ є головним виконавцем, було придбано та передано транспортні засоби у користування працівникам парку автомобілі та мотоцикли, уніформу для потреб державної служби охорони. А також комп’ютерну техніку та ІТ-обладнання.

Що ми робимо

Поєднуючи міжнародний досвід із національними набутками та експертизою, ми підтримуємо збереження великих масивів незайманої природи в Україні. Головним чином ми робимо це надаючи підтримку великим природоохоронним територіям, таким як національні парки, біосферні або великі природні заповідники.