Яворівський

Яворівський національний природний парк є частиною міжнародного біосферного резервату “Розточчя”, що простягається на території Польщі та України, під егідою ЮНЕСКО. Він є одним із чотирьох транскордонних біосферних резерватів в Україні, територія якого серед найвідвідуваніших.

Площа парку 71,08 КМ КВ.

icon-Path (1)
6
маршрутів
icon-Animal
300
видів тварин
icon-Plant
67,3 га
старовікових букових лісів
icon-Animal
8
нащадків диких коней-тарпанів
icon-Church
2 центри паломництва
Крехівські святині та Страдецька гора
icon-Plant
745
видів рослин

У парку перетинаються природно-кліматичні ознаки трьох регіонів: Поділля, Полісся та Карпат. Через парк проходить Головний Європейський вододіл, на схилі якого починаються річки, що впадають або в Чорне, або в Балтійське море.

Яворівський національний природний парк характеризується неабияким різноманіттям екосистем, включаючи заболочені території, озера, річки та ліси. Останні складаються з рідкісних сосново-буково-дубових угруповань, які зустрічаються в Україні лише в регіоні Розточчя та Криму. Ці ліси служать домівкою для різноманітних тварин, зокрема сарни європейської, горностая та сови довгохвостої.

Співпраця з Франкфуртським зоологічним товариством

Підтримка створення планів управління. З метою збереження особливо цінних територій Франкфуртське зоологічне товариство підтримує парк у виконанні їх основних природоохоронних завдань. В рамках реалізації  проєкту “Збереження високоцінних пралісів та старовікових лісів у вибраних національних парках в Українських Карпатах” виконується спільна розробка проєкту організації території – менеджмент плану.  Робота в цьому напрямку складається з декількох етапів: перший – визначення цінностей та ресурсів парку і їх стану, загроз та їх впливу; другий етап – визначення 10 -річної стратегії; третій – розробка п’ятирічного плану дій для досягнення максимальних результатів із збереження стану основних цінностей парку. Розробка проєкту організації здійснюється командою експертів ФЗТ та колективу парку. Також активну участь у розробці приймає група локальних зацікавлених сторін, які мають відношення до діяльності парку, використовують територію та мають вплив на прийняття рішень щодо діяльності парку. Термін розробки проєкту організації території триває  з жовтня 2022 року по червень 2024 року. 

Моніторинг біорізноманіття. З метою якісного проведення моніторингу стану біорізноманіття на території парку ФЗТ впроваджує систему SMART, яка допомагає вчасно та чітко фіксувати дані про біорізноманіття. Для цього було придбано та передано працівникам служби державної охорони смартфони та інше необхідне обладнання. Проведено навчання та надається постійна підтримка користувачів. Придбано та передано акустичні ресивери, за допомогою яких проводиться збір даних про птахів та кажанів, що дозволяє проводити визначення видів та розмір популяцій, зокрема, фонових видів птахів. Починаючи з 2021 року впроваджується моніторинг великих хижаків за допомогою переданих фото пасток.  

Підтримка операційних витрат. В умовах скорочення державного фінансування, починаючи з травня 2022 року Франкфуртське зоологічне товариство надає постійну підтримку поточних витрат для виконання парком плану природоохоронних заходів. Це придбання канцелярії, витрати на зв’язок та паливо, деталі для автівок, їх обслуговування та ремонт. 

Покращення спроможності для виконання природоохоронних завдань. У рамках впровадження проєкту SNPA «Підтримка природно-заповідних територій в Україні», в якому ФЗТ є головним виконавцем, було придбано та передано транспортні засоби у користування працівникам парку автомобілі та мотоцикли, уніформу для потреб державної служби охорони. А також комп’ютерну техніку та ІТ-обладнання.

Що ми робимо

Поєднуючи міжнародний досвід із національними набутками та експертизою, ми підтримуємо збереження великих масивів незайманої природи в Україні. Головним чином ми робимо це надаючи підтримку великим природоохоронним територіям, таким як національні парки, біосферні або великі природні заповідники.