Карпатський біосферний

Карпатський біосферний заповідник – один із найбільших природоохоронних об’єктів України. Займає площу 66417,4 га. Найвища вершина України (гора Говерла, 2061 м), легендарні Близниці, високогірні озера, географічний Центр Європи, Долина нарцисів, всесвітньо відомі букові праліси, найбільша карстова печера Українських Карпат Дружба – лише частина його території.

Тут представлене все ландшафтне і біологічне різноманіття Українських Карпат – від передгір’я до субальпійських та альпійських лук (180 – 2061 м над рівнем моря).

Площа парку 66417,4 КМ КВ.

icon-Lake (1)
35
високогірних озер
icon-Plant
21 тис. га
найбільший у світі масив букових пралісів
icon-Animal
130
червонокнижних видів тварин
icon-Path (1)
21
туристична стежка
icon-Waterfall
3
водоспади
icon-Mountains
5
гір-двотисячників
icon-Plant
150
червонокнижних видів рослин
icon-Animal
3605
видів тварин
icon-Path (1)
5
еколого-світніх стежок
icon-Historical-sights-white
географічний центр Європи

Заповідник розташований в межах Рахівського, Тячівського, Хустського та Берегівського районів Закарпатської області і складається з 8 територіально ізольованих масивів: Свидовецького, Чорногірського, Кузій-Трибушанського, Мармароського, Угольсько-Широколужанського, Долини нарцисів, а також двох ботанічних заказників державного значення – “Чорна Гора” та “Юліївська Гора”.

Територія розділена на чотири функціональні зони: заповідну, буферну, антропогенних ландшафтів та регульованого заповідного режиму.

Співпраця з Франкфуртським зоологічним товариством

Подолання викликів спричинених війною. Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, Карпатський біосферний заповідник став притулком для вимушено переселених осіб (ВПО). Це був непростий виклик для парку, але Франкфуртське зоологічне товариство допомогло частково з облаштування умов для розміщення сотней людей, які шукали прихистку, тікаючи від війни. Від партнерів з Румунії, Німеччини, Польщі та Словаччини ФЗТ передало товари першої необхідності, ліки та теплі речі, засоби гігієни та продукти харчування. Організація надавала постійне забезпечення продуктами харчування та засобами гігієни для ВПО, які проживали в будівлях парку, а також частково для тих, що перебували в громадах поруч з парком. 

Моніторинг біорізноманіття. З метою якісного проведення моніторингу стану біорізноманіття на території парку ФЗТ впроваджує систему SMART, яка допомагає вчасно та чітко фіксувати дані про біорізноманіття. Для цього було придбано та передано працівникам служби державної охорони смартфони та інше необхідне обладнання. Проведено навчання та надається постійна підтримка користувачів. Починаючи з 2021 року, впроваджується моніторинг великих хижаків за допомогою переданих фото пасток. 

Підтримка операційних витрат. В умовах скорочення державного фінансування, починаючи з травня 2022 року Франкфуртське зоологічне товариство надає постійну підтримку поточних витрат для виконання парком плану природоохоронних заходів. Це придбання канцелярії, витрати на зв’язок та паливо, деталі для автівок, їх обслуговування та ремонт.

Покращення спроможності для виконання природоохоронних завдань. Завдяки проєкту SNPI «Підтримка природоохоронних територій»  в якому ФЗТ є головним виконавцем, було придбаyо та передало транспортні засоби, уніформу для потреб державної служби охорони. Комп’ютерну техніку та ІТ-обладнання для працівників парків. 

Будівництво та реконструкція. У рамках проєкту SNPI «Підтримка природоохоронних територій»  в якому ФЗТ є головним виконавцем, відбувається капітальний ремонт декількох будівель головного офісу заповідника. Зокрема, Франкфуртське зоологічне товариство вже підтримало заміну даху будівлі музею, яка перебувала в аварійному стані.

Що ми робимо

Поєднуючи міжнародний досвід із національними набутками та експертизою, ми підтримуємо збереження великих масивів незайманої природи в Україні. Головним чином ми робимо це надаючи підтримку великим природоохоронним територіям, таким як національні парки, біосферні або великі природні заповідники.