Зачарований край

Національний природний парк “Зачарований край” – це єдиний український парк, розташований на вулканічних породах, а саме на південно-західних схилах Вигорлат-Гутинського вулканічного хребта. Найбільш популярними туристичними локаціями є Смерековий камінь, схожий на вершину смереки, камінь Трон та Розколотий камінь. Усі ці скелі утворилися в період, коли на планеті вирувала активна вулканічна діяльність, 5-6 млн років тому, за тривалий час вони набули химерних форм, що дивують око.

Площа парку 61,01 КМ КВ.

icon-Plant
29
рідкісних видів рослин
icon-Mountains
1
історична пам'ятка
icon-Plant
568,3 га
букових пралісів
icon-Animal
65
рідкісних видів тварин
icon-Path
7
туристичних маршрутів

Загальна площа становить 6101 га й згідно з Указом Президента від 2019 року  до території парку додано 4350,4 га. Серед них дві ділянки букових пралісів, які входять до Світової спадщини ЮНЕСКО, площею 1258,1 га.

Ще однією особливістю «Зачарованого краю» є верхове сфагнове болото «Чорне Багно», що розташоване на  висоті 820-860 метрів та є гідрологічною пам’яткою природи загальнодержавного значення.

Співпраця з Франкфуртським зоологічним товариством

Розширення та консолідація  природоохоронних територій. Із 2013 року ФЗТ підтримує та приймає участь у роботах зі зміни меж (розширення) території національного природного парку “Зачарований край”. Так в 2019 році було прийнято рішення про розширення території парку на 4350, 4  га. Наразі ФЗТ надає підтримку парку в лобіюванні практичного виконання рішення про розширення меж території, зокрема щодо затвердження документів на землю.

В 2021 році ФЗТ  в рамках виконання  проекту “Збереження високоцінних пралісів та старовікових лісів у вибраних національних парках в Українських Карпатах” оновили пропозиції щодо розширення території парку. Відтак, пропонується включити до складу парку нові території площею 27 тис. га, це переважно землі філій  ДП «Ліси України», а саме – Довжанської, Свалявської, Воловецької та Міжгірської. Тут зростають найвисокогірніші букові  праліси, не лише України а і Європи. Цілісний масив пралісів площею близько 1700 га, є найбільшим масивом пралісів, який не входить до природно-заповідного фонду із спеціальною адміністрацією. Територію полонини Боржава також пропонують включити до складу парку. У такому разі витоки річки Боржава то основна частина її басейну буде під природоохоронним управлінням.

Співпраця з громадами та підтримка дружнього до природи бізнесу.  У рамках виконання  проєкту “Збереження високоцінних пралісів та старовікових лісів у вибраних національних парках в Українських Карпатах” ФЗТ підтримує впровадження «Боржавської велодрезини» з метою покращення туристичного потенціалу парку. 

Моніторинг біорізноманіття. З метою якісного проведення моніторингу стану біорізноманіття на території парку ФЗТ впроваджує систему SMART, яка допомагає вчасно та чітко фіксувати дані про біорізноманіття. Для цього було придбано та передано працівникам служби державної охорони смартфони та інше необхідне обладнання. Проведено навчання та надається постійна підтримка користувачів. Придбано та передано акустичні ресивери, за допомогою яких проводиться збір даних про птахів та кажанів, що дозволяє проводити визначення видів та розмір популяцій, зокрема, фонових видів птахів. Починаючи з 2021 року впроваджується моніторинг великих хижаків за допомогою переданих фото пасток.  

Підтримка створення планів управління. З метою збереження особливо цінних територій Франкфуртське зоологічне товариство підтримує парк у виконанні їх основних природоохоронних завдань. В рамках реалізації  проєкту “Збереження високоцінних пралісів та старовікових лісів у вибраних національних парках в Українських Карпатах” виконується спільна розробка проєкту організації території – менеджмент плану.  Робота в цьому напрямку складається з декількох етапів: перший – визначення цінностей та ресурсів парку і їх стану, загроз та їх впливу; другий етап – визначення 10 -річної стратегії; третій – розробка п’ятирічного плану дій для досягнення максимальних результатів із збереження стану основних цінностей парку. Розробка проєкту організації здійснюється командою експертів ФЗТ та колективу парку. Також активну участь у розробці приймає група локальних зацікавлених сторін, які мають відношення до діяльності парку, використовують територію та мають вплив на прийняття рішень щодо діяльності парку. Термін розробки проєкту організації території триває  з жовтня 2022 року по червень 2024 року.

Підтримка операційних витрат. В умовах скорочення державного фінансування, починаючи з травня 2022 року Франкфуртське зоологічне товариство надає постійну підтримку поточних витрат для виконання парком плану природоохоронних заходів. Це придбання канцелярії, витрати на зв’язок та паливо, деталі для автівок, їх обслуговування та ремонт.

Покращення спроможності для виконання природоохоронних завдань. У рамках впровадження проєкту SNPA «Підтримка природно-заповідних територій в Україні», в якому ФЗТ є головним виконавцем, було придбано та передано уніформу для потреб державної служби охорони. А також комп’ютерну техніку та ІТ-обладнання.

Що ми робимо

Поєднуючи міжнародний досвід із національними набутками та експертизою, ми підтримуємо збереження великих масивів незайманої природи в Україні. Головним чином ми робимо це надаючи підтримку великим природоохоронним територіям, таким як національні парки, біосферні або великі природні заповідники.