Ґорґани

Назва Природного заповідника “Ґоргани” походить однієї із чисельних назв незвичних та абсолютно унікальихі для України кам’яних розсипів. Покриті дрібним мохом та лишайниками, вони створюють дуже незвичну, а інколи здається, що й позаземну картину, яка вражає всіх, хто  бачить це вперше.

Перший Кедровий заповідник “Ґоргани”  у 1935 році заснував митрополит Андрей Шептицький. Зараз територія заповідника перебуває під охороною, тож відвідувати її звичайним мандрівникам заборонено.

Площа парку 53,442 КМ КВ.

icon-Eco path
9 км
протяжність еко-стежки
icon-Path
1
науково-пізнавальна стежка "Греготи Горган"

У заповіднику розташована  одна з частин Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО “Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи”. Тут вони відзначаються унікальною пристосованістю до екстремальних умов середовища, адже клімат місцевості значно суворіший і вологіший, ніж на південних мегасхилах Карпат.

В “Горганах” зустрічається чимало рідкісних, ендемічних  та реліктових видів флори. Велика кількість мертвої деревини у пралісах  – унікальне середовище для багатого видового різноманіття грибів та лишайників.

Тут також збереглися незаймані місця існування найуразливіших великих ссавців Карпат: ведмедя, вовка, рисі та оленя благородного.

Співпраця з Франкфуртським зоологічним товариством

Подолання викликів спричинених війною. Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, Природний заповідник “Ґорґани” став притулком для вимушено переселених осіб (ВПО). Це був непростий виклик для парку, але Франкфуртське зоологічне товариство допомогло частково з облаштування умов для розміщення сотней людей, які шукали прихистку, тікаючи від війни. Від партнерів з Румунії, Німеччини, Польщі та Словаччини ФЗТ передало товари першої необхідності, ліки та теплі речі, засоби гігієни та продукти харчування. Організація надавала постійне забезпечення продуктами харчування та засобами гігієни для ВПО, які проживали в будівлях парку, а також частково для тих, що перебували в громадах поруч з парком.

Для створення належних та безпечних умов для внутрішньо переселених осіб в час відключення електропостачання  ФЗТ придбало та передало  генератор. Наявність такого генератора та палива дозволяє повноцінно та безперебійно працювати колективу адміністрації парку навіть при відключенні електропостачання.

Підтримка створення планів управління.  З метою збереження особливо цінних територій Франкфуртське зоологічне товариство підтримує парк у виконанні їх основних природоохоронних завдань. В рамках реалізації  проєкту “Збереження високоцінних пралісів та старовікових лісів у вибраних національних парках в Українських Карпатах” виконується спільна розробка проєкту організації території – менеджмент плану.  Робота в цьому напрямку складається з декількох етапів: перший – визначення цінностей та ресурсів парку і їх стану, загроз та їх впливу; другий етап – визначення 10 -річної стратегії; третій – розробка п’ятирічного плану дій для досягнення максимальних результатів із збереження стану основних цінностей парку. Розробка проєкту організації здійснюється командою експертів ФЗТ та колективу парку. Також активну участь у розробці приймає група локальних зацікавлених сторін, які мають відношення до діяльності парку, використовують територію та мають вплив на прийняття рішень щодо діяльності парку. Термін розробки проєкту організації території триває  з жовтня 2022 року по червень 2024 року. 

Моніторинг біорізноманіття. З метою якісного проведення моніторингу стану біорізноманіття на території парку ФЗТ впроваджує систему SMART, яка допомагає вчасно та чітко фіксувати дані про біорізноманіття. Для цього було придбано та передано працівникам служби державної охорони смартфони та інше необхідне обладнання. Проведено навчання та надається постійна підтримка користувачів. Починаючи з 2021 року впроваджується моніторинг великих хижаків за допомогою переданих фото пасток. 

Будівництво та реконструкція. У рамках проєкту SNPA «Підтримка природоохоронних територій» , в якому ФЗТ є головним виконавцем, заплановано будівництво сучасного візит-центру для покращення інфраструктури та туристичної привабливості парку.

Підтримка операційних витрат.  В умовах скорочення державного фінансування, починаючи з травня 2022 року Франкфуртське зоологічне товариство надає постійну підтримку поточних витрат для виконання парком плану природоохоронних заходів. Це придбання канцелярії, витрати на зв’язок та паливо, деталі для автівок, їх обслуговування та ремонт. А також закупівля електрообладнання та комп’ютерної техніки.

Покращення спроможності для виконання природоохоронних завдань. У рамках впровадження проєкту SNPA «Підтримка природно-заповідних територій в Україні», в якому ФЗТ є головним виконавцем, було придбано та передало транспортні засоби, уніформу для потреб державної служби охорони. Комп’ютерну техніку та ІТ-обладнання для працівників парків.

Що ми робимо

Поєднуючи міжнародний досвід із національними набутками та експертизою, ми підтримуємо збереження великих масивів незайманої природи в Україні. Головним чином ми робимо це надаючи підтримку великим природоохоронним територіям, таким як національні парки, біосферні або великі природні заповідники.