Гуцульщина
Парк Гуцульщина – це місце, де природа зустрічається з культурою та екологічною освітою, намагаючись забезпечити баланс між розвитком туризму та збереженням навколишнього середовища.
Територія національного природного парку «Гуцульщина» розташована в межах Косівського району Івано-Франківської області, в Покутсько-Буковинських Карпатах. Ліси займають 96,1% площі його території та є одним із найбільших і найцінніших багатств парку.
Площа парку 322,71 КМ КВ.
Серед лісів національного парку у 2017 році були виявлені 979 га квазіпралісів (старовікових лісів), а також 510,7 га букових і смерекових пралісів. На цих територіях
мешкають олені, козулі, кабани, зрідка трапляються бурі ведмеді, рисі, коти лісові. У парку виявили 1214 видів грибів і грибоподібних організмів, з яких 23 – занесені до Червоної книги України.
Характерною особливістю НПП «Гуцульщина» є мозаїчність і високий ступінь заселеності суміжних територій. Територія парку відзначається великою історико-культурною цінністю, своєрідністю геологічної будови, рельєфом, флорою і фауною, багатством і розмаїттям рекреаційних ресурсів. Саме тут зосереджений величезний етнографічний потенціал: народні промисли, ремесла, краєзнавчі, етнографічні музеї, фестивалі, обрядові дійства.
У прилеглих до парку населених пунктах розвинуті традиційні гуцульські народні промисли: килимарство, ткацтво, писанкарство, різьба, вишивка. Унікальною є косівська кераміка, яку внесено до Репрезентативного списку нематеріальної художньої спадщини людства ЮНЕСКО.
Подолання викликів спричинених війною. З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну, національний природний парк “Гуцульщина” став притулком для вимушено переселених осіб (ВПО). Це був непростий виклик для парку, тож Франкфуртське зоологічне товариство не могло залишатися осторонь та допомагало у забезпеченні потреб ВПО у продуктах харчування, засобах гігієни та ліках. Для створення належних та безпечних умов в час відключення електропостачання ресурсами ФЗТ придбали генератор. Його наявність та забезпечення паливом ʼдозволяє повноцінно та безперебійно працювати колективу адміністрації парку навіть при відключенні електропостачання.
Підтримка створення планів управління. З метою збереження особливо цінних територій Франкфуртське зоологічне товариство підтримує парк у виконанні їх основних природоохоронних завдань. В рамках реалізації проєкту “Збереження високоцінних пралісів та старовікових лісів у вибраних національних парках в Українських Карпатах” виконується спільна розробка проєкту організації території – менеджмент плану. Робота в цьому напрямку складається з декількох етапів: перший – визначення цінностей та ресурсів парку і їх стану, загроз та їх впливу; другий етап – визначення 10 -річної стратегії; третій – розробка п’ятирічного плану дій для досягнення максимальних результатів із збереження стану основних цінностей парку. Розробка проєкту організації здійснюється командою експертів ФЗТ та колективу парку. Також активну участь у розробці приймає група локальних зацікавлених сторін, які мають відношення до діяльності парку, використовують територію та мають вплив на прийняття рішень щодо діяльності парку. Термін розробки проєкту організації території триває з жовтня 2022 року по червень 2024 року.
Розширення та консолідація природоохоронних територій. Із 2013 року ФЗТ підтримує та приймає участь у роботах зі зміни меж (розширення) території національного природного парку “Гуцульщина”. Насамперед передачу в постійне користування земель, що входять до його складу без вилучення від ДП Кутського лісгоспу. Це дуже важливо, адже лише 24% від загальної площі території НПП “Гуцульщина” надана їй в постійне користування. Відповідно забезпечити природоохоронне управління та вести належний контроль за дотриманням режиму працівники парку не мають можливості. Завдяки активній роботі керівництва природоохоронної території та команди ФЗТ, та у зв’язку з проведеною реформою у лісовому господарстві в 2023 році у цьому напрямку відчувається значний поступ.
Моніторинг біорізноманіття. З метою якісного проведення моніторингу стану біорізноманіття на території парку ФЗТ впроваджує систему SMART, яка допомагає вчасно та чітко фіксувати дані про біорізноманіття. Для цього було придбано та передано працівникам служби державної охорони смартфони та інше необхідне обладнання. Проведено навчання та надається постійна підтримка користувачів. Придбано та передано акустичні ресивери, за допомогою яких проводиться збір даних про птахів та кажанів, що дозволяє проводити визначення видів та розмір популяцій, зокрема, фонових видів птахів. Починаючи з 2021 року впроваджується моніторинг великих хижаків за допомогою переданих фото пасток.
Екоосвітня діяльність. Франкфуртське зоологічне товариство в Україні підтримує напрямок екологічної освіти у природно-заповідних установах. Зокрема, в НПП “Гуцульщина” вже кілька років поспіль за підтримки організації відбувається дитячий табір “Друзі природи”. Такі події допомагають в інтерактивній формі дітям зрозуміти важливість природоохоронних територій та засвоїти правила взаємодії з природою.
Співпраця з громадами та підтримка дружнього до природи бізнесу. У рамках виконання проєкту “Збереження високоцінних пралісів та старовікових лісів у вибраних національних парках в Українських Карпатах” ФЗТ підтримує впровадження «Центру Гуцульського коня». Він надаватиме послуги для відвідувачів парку з катання верхи, поїздок на бричці чи кареті.
Підтримка операційних витрат. В умовах скорочення державного фінансування, починаючи з травня 2022 року Франкфуртське зоологічне товариство надає постійну підтримку поточних витрат для виконання парком плану природоохоронних заходів. Це придбання канцелярії, витрати на зв’язок та паливо, деталі для автівок, їх обслуговування та ремонт.
Покращення спроможності для виконання природоохоронних завдань. У рамках впровадження проєкту “Збереження високоцінних пралісів та старовікових лісів у вибраних національних парках в Українських Карпатах”, в якому ФЗТ є головним виконавцем, було придбано та передано уніформу для потреб державної служби охорони. А також комп’ютерну техніку та ІТ-обладнання.
Що ми робимо
Поєднуючи міжнародний досвід із національними набутками та експертизою, ми підтримуємо збереження великих масивів незайманої природи в Україні. Головним чином ми робимо це надаючи підтримку великим природоохоронним територіям, таким як національні парки, біосферні або великі природні заповідники.