Карпатський

Чорногора і Малі Горгани, унікальні карпатські праліси і льодовикові водойми, Говерла та обсерваторія “Білий Слон“ на горі Піп Іван – це лише невелика частина того, що робить Карпатський національний природний парк таким унікальним.

Загальна площа Карпатського НПП складає 50495 га, із них 38322 га – це землі лісового фонду постійного користування.

Площа парку 505,1 КМ КВ.

icon-Path (1)
28
туристичних маршрутів
icon-Lake (1)
2
високогірні озера
icon-Mountains
5
гір висотою понад 2000 метрів
icon-Church
10
старовинних деревʼяних церков
icon-Path (1)
140 км
протяжність маршрутів
icon-Trees
2581,4 га
пралісів
icon-Waterfall
5
водоспадів
icon-Plant
80
"червонокнижних" видів рослин

У парку розвивають мережу туристичних шляхів, яка вже сягає 140 кілометрів, Тут в природному середовищі можна зустріти бурого ведмедя та вовка. Під особливою охороною перебувають плямиста саламандра, беркут, рись та чорний лелека. 

Всім шанувальникам Карпат безумовно відомий рододендрон східнокарпатський, більше знаний як “червона рута“, але, крім нього на території парку ростуть ще 80 видів рослин, які занесені до Червоної книги України.

Співпраця з Франкфуртським зоологічним товариством

Підтримка створення планів управління. З метою збереження особливо цінних територій Франкфуртське зоологічне товариство підтримує парк у виконанні їх основних природоохоронних завдань. В рамках реалізації  проєкту “Збереження високоцінних пралісів та старовікових лісів у вибраних національних парках в Українських Карпатах” виконується спільна розробка проєкту організації території – менеджмент плану.  Робота в цьому напрямку складається з декількох етапів: перший – визначення цінностей та ресурсів парку і їх стану, загроз та їх впливу; другий етап – визначення 10 -річної стратегії; третій – розробка п’ятирічного плану дій для досягнення максимальних результатів із збереження стану основних цінностей парку. Розробка проєкту організації здійснюється командою експертів ФЗТ та колективу парку. Також активну участь у розробці приймає група локальних зацікавлених сторін, які мають відношення до діяльності парку, використовують територію та мають вплив на прийняття рішень щодо діяльності парку. Термін розробки проєкту організації території триває  з жовтня 2022 року по червень 2024 року.

Розширення та консолідація природоохоронних територій. Із 2013 року ФЗТ підтримує та приймає участь у роботах зі зміни меж (розширення) території Карпатського національного природного парку. Зокрема пропонувалось включити до складу парку землі площею близько 13, 5 тис. га., які зараз знаходяться у постійному користуванні філії Ворохтянський лісгосп та філії Делятинський лісгосп ДП «Ліси України».  

Моніторинг біорізноманіття. З метою якісного проведення моніторингу стану біорізноманіття на території парку ФЗТ впроваджує систему SMART, яка допомагає вчасно та чітко фіксувати дані про біорізноманіття. Для цього було придбано та передано працівникам служби державної охорони смартфони та інше необхідне обладнання. Проведено навчання та надається постійна підтримка користувачів. Придбано та передано акустичні ресивери, за допомогою яких проводиться збір даних про птахів та кажанів, що дозволяє проводити визначення видів та розмір популяцій, зокрема, фонових видів птахів. Починаючи з 2021 року впроваджується моніторинг великих хижаків за допомогою переданих фото пасток. 

Підтримка операційних витрат. В умовах скорочення державного фінансування, починаючи з травня 2022 року Франкфуртське зоологічне товариство надає постійну підтримку поточних витрат для виконання парком плану природоохоронних заходів. Це придбання канцелярії, витрати на зв’язок та паливо, деталі для автівок, їх обслуговування та ремонт, придбання електрообладнання та комп’ютерної техніки.

Покращення спроможності для виконання природоохоронних завдань. У рамках впровадження проєкту SNPA «Підтримка природно-заповідних територій в Україні», в якому ФЗТ є головним виконавцем, було придбано та передано транспортні засоби у користування працівникам парку автомобілі та мотоцикли, уніформу для потреб державної служби охорони. А також комп’ютерну техніку та ІТ-обладнання.

Що ми робимо

Поєднуючи міжнародний досвід із національними набутками та експертизою, ми підтримуємо збереження великих масивів незайманої природи в Україні. Головним чином ми робимо це надаючи підтримку великим природоохоронним територіям, таким як національні парки, біосферні або великі природні заповідники.