Сколівські Бескиди
На території національного природного парку “Сколівські Бескиди” є 883 гектари старовікових лісів, а також тут зростає 40 видів рослин та водиться 63 види тварин, що занесені до Червоної книги України.
Унікальною особливістю національного природного парку «Сколівські Бескиди» є популяція зубра (𝘉𝘪𝘴𝘰𝘯 𝘣𝘰𝘯𝘢𝘴𝘶𝘴). У 2009 році з німецького міста Гера в парк завезли 6 особин зубра. А у 2010 році з національного парку “Баварський ліс” – ще 5 особин в рамках Програми відновлення субпопуляції зубра європейського у Сколівських Бескидах. Програма успішна й на даний час чисельність стада складає 42 особини.
Площа парку 243,69 КМ КВ.
Окрім того в національному парку прокладено 146 км туристичних шляхів й здійснено благоуcтрій 27 природних джерел мінеральної води. Тож мандрівникам є на що тут подивитися: 6 найкращих водоспадів Львівщини й високогірне озеро Журавлине, геологічна пам’ятка природи – місто фортеця Тустань IX-XIII ст., могила київського князя Святослава 1015 р., дерев’яний храм у місті Сколе 1597 р. та палац баронів Гредлів XIX ст.
Подолання викликів спричинених війною. З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну, національний природний парк “Сколівські Бескиди” став притулком для значної кількості вимушено переселених осіб (ВПО). Це був непростий виклик для парку, але Франкфуртське зоологічне товариство допомогло з облаштування умов для розміщення людей: зокрема було придбано ліжка, техніку для приготування їжі та кухонне обладнання, пральні машин та нагрівачі для води, облаштовано санвузли.
Від партнерів з Румунії, Німеччини, Польщі та Словаччини ФЗТ передало товари першої необхідності, ліки та теплі речі, засоби гігієни та продукти харчування. Організація надавала постійне забезпечення продуктами харчування та засобами гігієни для внутрішньо переміщених осіб, які проживали в будівлях парку, а також частково для тих, що перебували в громадах поруч з парком.
Для створення належних та безпечних умов в час відключення електропостачання ФЗТ передало у користування парку два потужні генератори. Наявність таких генераторів та палива для них дозволяє повноцінно та безперебійно працювати колективу адміністрації парку навіть при відключенні електропостачання.
Будівництво та реконструкція. Ще одним важливим напрямом спільної роботи з парком є реставрація та реконструкція будівлі палацу барона Гредля в Сколе. Приміщення палацу перебуває у довгостроковій оренді НПП “Сколівські Бескиди” і в майбутньому має стати осередком екоосвіти та візитною карткою Сколівських Карпат. Адже, окрім офісу нацпарку, в будівлі планується еколого-освітній візит-центр, заклад харчування та гостьові кімнати. Палац також виконтуватиме функцію шелтеру, якщо буде така необхідність.
На початку 2022 року, як і в багатьох інших парках Карпат, будівля палацу стала прихистком для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Влітку переселенці розʼїхались, або знайшли більш зручне житло, адже приміщення не облаштовані для тривалого проживання людей. Саме тому ФЗТ спільно з дирекцією парку вирішило використати цей час, щоб здійснити ремонт та надати палацу друге життя та створити кращі умови на випадок, якщо знову буде потреба розміщувати там людей. Підготовчі ремонтні роботи розпочались у вересні 2023. Наразі вже триває реконструкція даху станом на листопад 2023 відремонтовано кроквяну систем. На ці роботи виділено близько 400 000 євро, кошти надав приватний донор через Франкфуртське зоологічне товариство. Дах буде відреставровано з використання оригінального матеріалу покрівлі – керамічної черепиці, в народі “бобрівки”.
Наразі також завершується розробка проєктно-кошторисної документації на ліве крило палацу, а це – три поверхи по 400 метрів квадратних кожен та підвал. До цих робіт можна приступити після відновлення даху в цьому крилі, адже через тривале його протікання значно пошкоджені стіни і подекуди перекриття поверхів потребує заміни.
Також ФЗТ працює, аби залучити кошти для ремонту системи опалення, щоби, накривши дах, осушити будівлю та вберегти від поширення грибка цю унікальну пам’ятку культурної спадщини.
Співпраця з громадами та підтримка дружнього до природи бізнесу. У рамках виконання проєкту “Збереження високоцінних пралісів та старовікових лісів у вибраних національних парках в Українських Карпатах” ФЗТ підтримує впровадження проєкту «Карпатські чаї», що має на меті налагодження збору та збуту трав та ягід на території національного природного парку “Сколівські Бескиди”.
Підтримка створення планів управління. З метою збереження особливо цінних територій Франкфуртське зоологічне товариство підтримує парк у виконанні їх основних природоохоронних завдань. В рамках реалізації проєкту “Збереження високоцінних пралісів та старовікових лісів у вибраних національних парках в Українських Карпатах” виконується спільна розробка проєкту організації території – менеджмент плану. Робота в цьому напрямку складається з декількох етапів: перший – визначення цінностей та ресурсів парку і їх стану, загроз та їх впливу; другий етап – визначення 10 -річної стратегії; третій – розробка п’ятирічного плану дій для досягнення максимальних результатів із збереження стану основних цінностей парку. Розробка проєкту організації здійснюється командою експертів ФЗТ та колективу парку. Також активну участь у розробці приймає група локальних зацікавлених сторін, які мають відношення до діяльності парку, використовують територію та мають вплив на прийняття рішень щодо діяльності парку. Термін розробки проєкту організації території триває з жовтня 2022 року по червень 2024 року.
Розширення та консолідація природоохоронних територій. Із 2013 року ФЗТ підтримує та приймає участь у роботах зі зміни меж (розширення) території національного природного парку “Сколівські Бескиди”, в першу чергу передачу в постійне користування земель, що входять до його складу без вилучення від ДП Сколівський військовий лісгосп. Пропонується передати в постійне користування землі площею 9.8 тис.га., а також розширити територію за рахунок нових земель Сколівської міської ради, площею 10 га. Це дуже важливо, адже територія військового лісгоспу знаходиться в центральній частині НПП “Сколівські Бескиди” і розділяє його на дві частини. На цій територій ведеться надзвичайно інтенсивна лісозаготівля, основна частина рубок проведена суцільним способом. Відповідно забезпечити природоохоронне управління та вести належний контроль за дотриманням режиму працівники парку наразі не мають можливості.
Моніторинг біорізноманіття. З метою якісного проведення моніторингу стану біорізноманіття на території парку ФЗТ впроваджує систему SMART, яка допомагає вчасно та чітко фіксувати дані про біорізноманіття. Для цього було придбано та передано працівникам служби державної охорони смартфони та інше необхідне обладнання. Проведено навчання та надається постійна підтримка користувачів. Придбано та передано акустичні ресивери, за допомогою яких проводиться збір даних про птахів та кажанів, що дозволяє проводити визначення видів та розмір популяцій, зокрема, фонових видів птахів. Починаючи з 2021 року впроваджується моніторинг великих хижаків за допомогою переданих фото пасток.
Підтримка операційних витрат. В умовах скорочення державного фінансування, починаючи з травня 2022 року Франкфуртське зоологічне товариство надає постійну підтримку поточних витрат для виконання парком плану природоохоронних заходів. Це придбання канцелярії, витрати на зв’язок та паливо, деталі для автівок, їх обслуговування та ремонт. А також придбання електрообладнання та комп’ютерної техніки.
Покращення спроможності для виконання природоохоронних завдань. У рамках впровадження проєкту “Збереження високоцінних пралісів та старовікових лісів у вибраних національних парках в Українських Карпатах”, в якому ФЗТ є головним виконавцем, було придбано та передано у користування працівникам парку транспортні засоби, уніформу для потреб державної служби охорони. А також комп’ютерну техніку та ІТ-обладнання.
Що ми робимо
Поєднуючи міжнародний досвід із національними набутками та експертизою, ми підтримуємо збереження великих масивів незайманої природи в Україні. Головним чином ми робимо це надаючи підтримку великим природоохоронним територіям, таким як національні парки, біосферні або великі природні заповідники.