Ужанський
Ужанський національний природний парк розкинувся на прикордонні з Польщею та Словаччиною. Ця територія Східних Карпат була ареною боїв Першої світової війни. А від Другої світової тут залишились численні укріплення Лінії Арпада. Зараз, тут активно розвивають «зелений» туризм. Протяжність еко-маршрутів у парку – 140 км.
Саме тут знаходиться і одні з найстаріших дерев в країні – тисячолітні Дідо-дуб та Дуб-чемпіон. Ну і звичайно найпопулярніша подорож – до урочища Чорні Млаки, де в 1866 році впав величезний метеорит вагою майже 500 кг.
Площа парку 461.47 КМ КВ.
Мальовниче верхів’я річки Уж, звідки можна прогулятись Ужоцьким перевалом. Тут відкривається вид на Східні Бескиди. Все навколо вкрито буковими пралісами, а це більше 3 тис. га лісу, який охороняється ЮНЕСКО.
Розширення та консолідація природоохоронних територій. Починаючи з 2013 року ФЗТ підтримує та приймає участь у роботах із зміни меж (розширення) території національного природного парку Ужанський. Зокрема було запропоновано включити до складу парку землі площею близько 11 тис. га., які зараз знаходяться у постійному користуванні філії Ужгородського лісгоспу ДП «Ліси України». Так в 2019 році було прийнято рішення про розширення території парку. Разом з тим протягом 2023 року ФЗТ надає підтримку парку в лобіюванні практичного виконання рішення про розширення меж території, зокрема щодо отримання можливості прийняти землі під управління та виготовити правоустановчі документи на землю.
Будівництво і реконструкція. У рамках реалізації проєкту SNPI «Підтримка природоохоронних територій» , в якому ФЗТ є головним виконавцем, заплановано будівництво приміщення для офісу парку та сучасного візит-центру.
Моніторинг біорізноманіття. З метою якісного проведення моніторингу стану біорізноманіття на території парку ФЗТ впроваджує систему SMART, яка допомагає вчасно та чітко фіксувати дані про біорізноманіття. Для цього було придбано та передано працівникам служби державної охорони смартфони та інше необхідне обладнання. Проведено навчання та надається постійна підтримка користувачів. Починаючи з 2021 року впроваджується моніторинг великих хижаків за допомогою переданих фото пасток.
Підтримка створення планів управління. З метою збереження особливо цінних територій Франкфуртське зоологічне товариство підтримує парк у виконанні їх основних природоохоронних завдань. В рамках реалізації проєкту “Збереження високоцінних пралісів та старовікових лісів у вибраних національних парках в Українських Карпатах” виконується спільна розробка проєкту організації території – менеджмент плану. Робота в цьому напрямку складається з декількох етапів: перший – визначення цінностей та ресурсів парку і їх стану, загроз та їх впливу; другий етап – визначення 10 -річної стратегії; третій – розробка п’ятирічного плану дій для досягнення максимальних результатів із збереження стану основних цінностей парку. Розробка проєкту організації здійснюється командою експертів ФЗТ та колективу парку. Також активну участь у розробці приймає група локальних зацікавлених сторін, які мають відношення до діяльності парку, використовують територію та мають вплив на прийняття рішень щодо діяльності парку. Термін розробки проєкту організації території триває з жовтня 2022 року до лютого 2025 року.
Підтримка операційних витрат. В умовах скорочення державного фінансування, починаючи з травня 2022 року Франкфуртське зоологічне товариство надає постійну підтримку поточних витрат для виконання парком плану природоохоронних заходів. Це придбання канцелярії, витрати на зв’язок та паливо, деталі для автівок, їх обслуговування та ремонт.
Покращення спроможності для виконання природоохоронних завдань. У рамках впровадження проєкту SNPA «Підтримка природно-заповідних територій в Україні», в якому ФЗТ є головним виконавцем, було придбано та передано транспортні засоби у користування працівникам парку, уніформу для потреб державної служби охорони. А також комп’ютерну техніку та ІТ-обладнання.
Що ми робимо
Поєднуючи міжнародний досвід із національними набутками та експертизою, ми підтримуємо збереження великих масивів незайманої природи в Україні. Головним чином ми робимо це надаючи підтримку великим природоохоронним територіям, таким як національні парки, біосферні або великі природні заповідники.