Робота з громадами
Один з пріоритетів Франкфуртського зоологічного товариства – це сталість та довготривале збереження природних середовищ. Для того, аби робота природно-заповідних установ мала постійний якісний вплив, необхідне порозуміння з місцевими громадами та підтримка з їх боку. Тому одним із напрямків роботи ФЗТ є сприяння співпраці між установами природно-заповідного фонду та громадами, які розташовані на їх території або мешкають поруч.
Історично природно-заповідні території до моменту їх створення були частиною земель громад, люди звикли користуватися природними ресурсами і на жаль, не завжди розуміють, що створення природно-заповідної території не означає лише обмеження в природокористуванні, але й певні можливості. Громади можуть отримати значну вигоду, в тому числі й економічну, від функціонування природно-заповідної території та успішного збереження природи.
Напрямки роботи з громадами, які підтримує ФЗТ:
- Участь зацікавлених сторін в рамках розробки проєктів організації території
- Підтримка локальних підприємців, дружних до природи
- Підтримка розробки планів ОТГ, які враховуватимуть співпрацю з природно-заповідними територіями
- Пошук можливостей залучення ресурсів (фінансових, матеріальних і інших) для підтримки і розвитку ініціатив щодо розвитку громад
Франкфуртське зоологічне товариство підтримує бізнес-ініціативи, які реалізовуються в громадах, що межують з п’ятьма Національними парками карпатського регіону України.
Учасники проєкту були визначені на відкритому конкурсі, де всі бажаючі могли подати концепції своїх бізнесових ідей. Крім життєздатності ідеї та реалістичності бізнес-плану, підприємці повинні були відповідати певним критеріям: виробляти продукцію високої якості з великою часткою місцевої сировини, максимально використовувати місцеві трудові ресурси, дотримуватися екологічних стандартів поведінки. За результатами конкурсу, було відібрано 5 ідей, власникам яких ФЗТ допомогло розвинути та удосконалити бізнес-плани, розписати їхню структуру таким чином, щоб вигода була як для бізнесу, так і для Національних парків.
Метою проєкту є не лише надання підтримки для започаткування та розвитку дружніх до природи бізнес-ініціатив, але й створення нових грошових потоків до бюджетів Національних парків на території яких реалізовуються ці бізнес-ініціативи. Якщо конкретніше, то всі 5 бізнес-планів передбачають надходження певних платежів до бюджетів Національних парків через закупівлю послуг (екскурсії, оренда майна та інвентаря), плату за вхід, плату за вилучення природних ресурсів (гриби, ягоди, трави та ін.). Кошти, які надійдуть до бюджетів НПП будуть використовуватися для реалізації природоохоронних завдань парків, облаштування туристичної інфраструктури, прибирання сміття, проведення наукових досліджень.
Перелік національних природних парків і бізнес -ініціатив:
- НПП “Гуцульщина” – Створення центру гуцульського коня. Цей проєкт передбачає створення на базі парку центру збереження та розведення коней Гуцульської породи та надання туристичних послуг. На даний момент у парку утримуються 11 коней. Тут планується збереження та розмноження цієї породи коней, існування якої є під загрозою, а також надавати туристичні послуги, пов’язані з Гуцульськими кіньми.
- НПП “Бойківщина” – переробка дикоросів зібраних в регіоні парку “Бойків Дар”. У планах є налагодження виробництва крафотової продукції з регіону парку: дикорослих плодів, ягід, грибів та хлібобулочних виробів. Паралельно з виробництвом продукції планується надання послуг місцевим домогосподарствам із сушіння сільськогосподарської сировини.
- НПП “Черемоський” – “Дари Гуцульщини”, що є переробкою дикоросів зібраних в регіоні НПП “Черемоський”. ФЗТ підтримує безпосередньо організацію безперебійного процесу з переробки дикоросів (грибів, ягід, лісових зборів) зібраних на території НПП “Черемоський” для виготовлення високоякісної сертифікованої продукції. Виробництво продукції передбачає максимально безпечну заготівлю сировини, яка не має жодного негативного впливу на біорізноманіття регіону та є традиційною діяльністю для місцевих жителів. Заготівля сировини здійснюється відповідно до лімітів, затверджених в тому числі і на території НПП “Черемоський “.
- НПП “Зачарований Край” – “Перша Боржавська велодрезина”, що використовує мережу історичної Боржавської вузькоколійки в межах сіл Приборжавське та Луково, що межують з НПП “Зачарований край” для надання туристичних прослуг: катання на велодрезині, екскурсії до НПП “Зачарований Край”, прокат велосипедів та велотури.
- НПП “Сколівські Бескиди” – виготовлення травʼяних чаїв,”Праліси”. Виробництво працює ще з 2015 року, наразі це 12 основних видів продукції: чаї, виготовлені з лікарських трав та плодів, які зібрані та/або вирощені території НПП “Сколівські Бескиди”, сушені ягоди та спеції.
Що ми робимо
Поєднуючи міжнародний досвід із національними набутками та експертизою, ми підтримуємо збереження великих масивів незайманої природи в Україні. Головним чином ми робимо це надаючи підтримку великим природоохоронним територіям, таким як національні парки, біосферні або великі природні заповідники.