55 тисяч штук “бобрівки”: завершилася реставрація даху палацу Гредлів
Відомий багатьом палац в історичному районі містечка Сколе став прихистком для тимчасово переселених осіб одразу на початку великої війни з росією. Споруда є пам’яткою архітектури місцевого значення.
На жаль, більшість частин і конструкцій палацу перебувала в непридатному для експлуатації стані, зокрема, був дуже зруйнованим дах. Відтак, коли тимчасові мешканці знайшли собі кращий прихисток, Франкфуртське зоологічне товариство, заручившись підтримкою національного природного парку “Сколівські Бескиди”, вирішило розпочати ремонт і зробити приміщення безпечним для відвідувачів.
Із самого початку провели підготовчі реставраційні роботи та відремонтували кроквяну систему, після чого приступили до влаштування покрівлі. Реставрацію даху здійснювали з використанням оригінального матеріалу покрівлі – керамічної черепиці, в народі “бобрівки”, залишки якої власне були знайдені при розчищені горища.
Частину схилів даху, які не мають достатнього кута нахилу для черепиці, покрили титан-цинком. Станом на червень 2024 року всі роботи з влаштування даху завершили.
“Якби ми зараз не відремонтували дах, впродовж ще кілька років це приміщення перейшло б аварійний стан. Подальші наші кроки будуть націлені на те, щоб забезпечити сучасне електрооснащення та опаленення палацу”, – ділиться планами директор НПП “Сколівські Бескиди” Василь Приндак. З самого початку на ремонт палацу було виділено близько 400 000 євро, які надав приватний донор через Франкфуртське зоологічне товариство. Кошти покрили розробку проектно-кошторисної документації, матеріали покрівлі, роботу підрядників та лісоматеріали, 90% яких були надані НПП “Сколівські Бескиди”. Наразі також завершується розробка проектно-кошторисної документації на поточний ремонт всього палацу та системи опалення.
Приміщення палацу перебуває у довгостроковій оренді НПП “Сколівські Бескиди” і в майбутньому має стати осередком екоосвіти та візитною карткою Сколівських Карпат. Адже, окрім офісу національного парку, в ній планують облаштувати еколого-освітній/візит-центр, кафе/ресторан, гостьові кімнати та інші простори, корисні для громади.
Наступним етапом робіт стане розробка концепції палацу та детальне пропрацювання його функцій. Більше про співпрацю Франкфуртського зоологічного товариства з ННП “Сколівські Бескиди” читайте за посиланням.
Палац збудований у стилі необароко. Має два поверхи. Палац і парк були закладені бароном Еугеніушем Кінскі в середині XIX століття. Вигравши гроші у казино, Альберт Грьодель разом з підприємцем Вільгамом Адамом Шмідтом купують палац і навколишні ліси, та засновують фірму «Брати-Грьодель і Шмідт». Це були найбільшим свого часу власники лісів на Сколівщині. У 1886р. власниками палацу стають брати Грьодлі – гебрейського походження, Герман, Бернард і Альберт народилися в середині ХІХ ст. в сім’ї підприємця Цадика Гредля в німецькому місті Фрідберг неподалік від Гессена, але власну промислову імперію побудували в карпатських лісах. Після окупації Сколе радянськими військами наприкінці вересня 1939 року в палаці розташовувався відділ НКВС, який повернувся сюди у серпні 1944 року і діяв до 1948 року. З 1956 палац використовували для школи-інтернату на 260 дітей.