Черемоський

Національний природний парк “Черемоський” – одна з найбільших недоторканих природних територій в Україні. Тут у лісах мешкають вовки, рисі, бурі ведмеді, косулі, кабани, глушці та багато інших представників дикої фауни. А на вершині гори Великий Камінь розкинулося єдине в Україні місцезростання трьох унікальних видів флори – червонокнижні Скереда Жакена, тирлич мішкоподібний, елізанта Завадського.

Територія національного парку “Черемоський”– утворена двома меридіально витягнутими хребтами – Жупани і Чорний Діл. Їх притаманні гірські стрімкі вершини та скелі, шумні потоки гірських рік Перкалаб і Сарата, які утворюють витоки річки Білого Черемоша. Родзинкою території парку є її фізико-географічне розташування на майже незайманих ділянках природи зі специфічними кліматичними умовами.

Площа парку 71,175 КМ КВ.

icon-Plant
596
видів рослин
icon-Plant
20
видів лишайників
icon-Mountains
7
гірських вершин
icon-Lake (1)
3
річки
icon-Path
5
туристичних маршрутів
icon-Plant
49
видів мохів
icon-Plant
322
види грибів
icon-Waterfall
6
джерел
icon-Animal
1519
видів тварин
icon-Path (1)
143 км
протяжність маршрутів

Через віддаленість від цивілізації, в парку збереглися старовікові ліси, яким щонайменше 120 років. Серех їх гущі подекуди трапляється реліктовий вид – сосна кедрова. Станом на 2021 рік, площа старовікових лісів в межах парку становить 157,1 га, де збережено в цілісності природні екосистеми даного регіону.

Співпраця з Франкфуртським зоологічним товариством

Природоохоронна діяльність. З метою збереження особливо цінних територій Франкфуртське зоологічне товариство підтримує парк у виконанні їх основних природоохоронних завдань. В рамках реалізації  проєкту “Збереження високоцінних пралісів та старовікових лісів у вибраних національних парках в Українських Карпатах” виконується спільна розробка проєкту організації території – менеджмент плану.  Робота в цьому напрямку складається з декількох етапів: перший – визначення цінностей та ресурсів парку і їх стану, загроз та їх впливу; другий етап – визначення 10 -річної стратегії; третій – розробка п’ятирічного плану дій для досягнення максимальних результатів із збереження стану основних цінностей парку. Розробка проєкту організації здійснюється командою експертів ФЗТ та колективу парку. Також активну участь у розробці приймає група локальних зацікавлених сторін, які мають відношення до діяльності парку, використовують територію та мають вплив на прийняття рішень щодо діяльності парку. Термін розробки проєкту організації території триває  з жовтня 2022 року по червень 2024 року.

Розширення та консолідація  природоохоронних територій. З метою оптимізації територіальної структури, включення унікальних  та цінних для збереження територій НПП “Черемоський” працює над зміною меж (розширення) території. Відтак,  у 2022 році було оновлено пакет документів на розширення меж території парку. За цими матеріалами пропонується включити до складу парку – 1246 га  нових земель, які на зараз належать філії Путильського лісгоспу ДП «Ліси України». Крім того, запропоновано передати в постійне користування землі філії Путильського лісгоспу ДП «Ліси України» площею 1118 га, які зараз входять до його складу без вилучення. 

Моніторинг біорізноманіття. З метою якісного проведення моніторингу стану біорізноманіття на території парку ФЗТ впроваджує систему SMART, яка допомагає вчасно та чітко фіксувати дані про біорізноманіття. Для цього було придбано та передано працівникам служби державної охорони смартфони та інше необхідне обладнання. Проведено навчання та надається постійна підтримка користувачів. Придбано та передано акустичні ресивери, за допомогою яких проводиться збір даних про птахів та кажанів, що дозволяє проводити визначення видів та розмір популяцій, зокрема, фонових видів птахів. Починаючи з 2021 року впроваджується моніторинг великих хижаків за допомогою переданих фото пасток. 

Співпраця з громадами та підтримка дружнього до природи бізнесу. У рамках виконання  проєкту “Збереження високоцінних пралісів та старовікових лісів у вибраних національних парках в Українських Карпатах” ФЗТ підтримує розширення та покращення переробки грибів, зібраних на заповідних територіях. Це може збільшити закупівельну ціну, чим збільшить прибуток місцевих жителів.

Крім того, ФЗТ реалізувало проєкт з придбання продуктів харчування для потреб центрів внутрішньо переміщених осіб у місцевих крафтових виробників, які здійснюють діяльність в регіоні парку.

Підтримка операційних витрат. В умовах скорочення державного фінансування, починаючи з травня 2022 року Франкфуртське зоологічне товариство надає постійну підтримку поточних витрат для виконання парком плану природоохоронних заходів. Це придбання канцелярії, витрати на зв’язок та паливо, деталі для автівок, їх обслуговування та ремонт. 

Покращення спроможності для виконання природоохоронних завдань. У рамках впровадження проєкту “Збереження високоцінних пралісів та старовікових лісів у вибраних національних парках в Українських Карпатах”, в якому ФЗТ є головним виконавцем, було придбано і передало уніформу для потреб державної служби охорони, комп’ютерну техніку та ІТ-обладнання для працівників парків.

Що ми робимо

Поєднуючи міжнародний досвід із національними набутками та експертизою, ми підтримуємо збереження великих масивів незайманої природи в Україні. Головним чином ми робимо це надаючи підтримку великим природоохоронним територіям, таким як національні парки, біосферні або великі природні заповідники.