Для працівників парків відбувся тренінг з інтерпретації природи

Травень 2024
1439Для працівників парків відбувся тренінг з інтерпретації природи

Минулого листопада ми збирали працівників партнерських установ, щоб почати оновлення екоосвітніх програм, а у квітні провели тренінг з інтерпретації природи.

Ганна Кузьо, координаторка з екологічної освіти природоохоронних територій Франкфуртського зоологічного товариства, пояснює:

«Інтерпретації природи — це про те, як захопливо доносити цінність природної спадщини до відвідувачів. Як зробити так, щоби після екскурсії відвідувачі, зокрема діти, із собою забирали яскраві емоції, любов до природи».

Активності під час тренінгу часто проходили просто неба, адже ми переконані, що це — найкращий спосіб знайомства з природою установи. Після підготовчих занять учасники мали розробити власні проєкти з інтерпретації природи.

Просто неба знайомити школярів із природою

Тренінг з інтерпретації природи проводила Наталія Гудкова, кандидатка біологічних наук, доцентка кафедри методології освіти в інтересах сталого розвитку Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління. Перші два дні учасники практикувалися та слухали теорію.

Наприклад, Наталія показала, як природу можна пізнавати на дотик: учасники одягнули маски на очі, рухалися на голос колег. Це ефективний метод для розмови про інклюзивність: з маскою простіше зрозуміти відчуття людини, яка не бачить.

Після теоретичної та практичної частини співробітники установ створювали власні 10-хвилинні інтерпретації. Учасник від Верховинського національного природного парку роздав ролі колегам: є самка форелі, є самці, ось самка пливе, хвостиком крутить, ось за нею йдуть самці, браконьєр ловить форель, ось природоохоронці виписують йому штраф.

Метод сценок часто використовували в інтерпретаційних програмах і інші учасники, бо це залучає аудиторію, тішить «акторів». Ганна Кузьо на тренінгу пересвідчилася, що працівники парків креативні та мають почуття гумору:

«Головне тепер — знайти “свою” тему, через яку занурювати дітей у природу. Це ж можуть бути і птахи, і рослини, і риба — усе живе!»

Орнітолог із Верховинського парку розповідав про птаха вівчарика-ковалика. Для початку ввімкнув запис його співу, а потім роздав ролі учасникам тренінгу і створив пташиний хор — кожен проспівував звук, а разом вони утворили пісню птаха. А учасник від національного природного парку «Синьогора» інтерпретував природу через розповідь про дерева, зокрема ялину. Показав, скільки довкола предметів зроблено з деревини ялини, пояснив її значення для місцевого населення.

Як створити вав-ефект: інтерактивні програми Олексія Коваленка

Онлайн-тренінг для учасників провів Олексій Коваленко, науковець, автор науково-популярних книжок «Фрукти проти овочів. Чому кавун — не ягода, а томат — це фрукт», «Рослини-прибульці. Як борщівник та амброзія захоплюють Землю», «Планета грибів. Як гриби годують, лікують і вбивають нас».

Олексій працює в Національному науково-природничому музеї НАН України: проводить лекторії та освітні інтерактивні програми. На тренінгу він розповідав про те, як організовувати квести, як зробити шоу, розповідаючи про природні об’єкти. Олексій передусім знавець рослин, однак коли зацікавлення приводить його до інших тем, він глибоко вивчає наукову інформацію та робить круту програму — про цей підхід також говорили на навчанні.

Набори для дослідників

Кожна установа отримала набір дослідника, щоби проводити заняття зі школярами просто неба. У наборі є великий рюкзак, планшети, біноклі, лупи, муляжі комах, книжки із завданнями, картки та інші засоби наочності. Після тренінгу кожна установа має розробити мінімум 5 програм-інтерпретацій — заходів для школярів просто неба.

«Знання співробітники отримали, інвентар теж. Очікуємо тепер, щоб освітяни ці програми втілювали упродовж теплого сезону, вивозили дітей якомога частіше в ліс, на свою територію і розповідали їм про природу».

Завдання Франкфуртського зоологічного товариства — стимулювати партнерські установи проводити освітні заняття на природі. Продовжуємо навчати співробітників і допомагати їм з матеріалами!

Новини

Парк «Зачарований край» отримав авто від німецьких партнерів
18.03.2024
Новини

Парк «Зачарований край» отримав авто від німецьких партнерів

Франкфуртське зоологічне товариство передало у користування адміністрації національного природного парку «Зачарований край» авто марки Renault Duster.
У Львові відбулася подія, що зібрала найбільш затятих захисників Карпат
25.01.2024
Новини

У Львові відбулася подія, що зібрала найбільш затятих захисників Карпат

За ініціативи Франкфуртського зоологічного товариства (ФЗТ) 19 січня у Львові провели захід «Вечір добрих історій про збереження Карпат».
Фотоконкурс “Життя Карпат”. Умови участі
12.01.2024
Новини

Фотоконкурс “Життя Карпат”. Умови участі

Франкфуртське зоологічне товариство в Україні // FZS Ukraine у співпраці з  Карпатським Гірським Міжнародним кінофестивалем оголошує фотоконкурс. Уже понад 17 місяців українці відчайдушно борються за свою свободу і так само відчайдушно шукають розради у всіх проявах життя, якого так багато в природних заповідниках Українських Карпат.