Проєкти організації території для трьох національних природних парків подано до Міндовкілля

Жовтень 2024

Оскільки ті рішення, які ми впроваджуємо в роботі з установами природно-заповідного фонду (ПЗФ), мають відповідати українському законодавству, ми тісно співпрацюємо з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України.

Нещодавно наша команда побувала в Києві, де зустрілася з новою міністеркою Світланою Гринчук, а також представила команді департаменту природно-заповідного фонду проєкти організації території, які ми розробили спільно з трьома національними природними парками – «Черемоським», «Вижницьким» і «Гуцульщиною».

Проєкт організації території є обовʼязковим документом для функціонування установи природно-заповідного фонду. Він описує поточну ситуацію, визначає стратегічні цілі для збереження пріоритетних природних цінностей на найближчі 10 років. У документі також визначено стратегічні завдання з розвитку установи у сфері моніторингу навколишнього середовища, охорони природи, рекреації та екоосвіти тощо. Цей документ описує чіткі та конкретні кроки для виконання стратегічних завдань і досягнення стратегічних цілей щодо природоохоронних цінностей.

Наша команда спільно з командами установ ПЗФ працювала 2 роки над розробкою проєктів організації території. Було залучено 26 експертів, активно долучалися заінтересовані сторони, щоб розроблені документи були практичними та корисними для установ.

Ми розробляли проєкти відповідно до українського законодавства, однак орієнтувалися на найкращі світові методики охорони природи, зібрані в The Conservation Standards. Тому розроблені документи дещо відрізняються від проєктів, якими установи ПЗФ користувалися раніше:

1. Використано підхід збереження природних біотопів, а не окремих видів. Оцінено стан пріоритетних природних цінностей, загрози, які існують для них, і першопричини, що формують загрози.

2. Визначено стратегічні цілі щодо стану пріоритетних природних цінностей, а також чіткі та конкретні результати, послідовність їх досягнення. Важливо, що в документі також визначено засоби, ресурси та заходи, які необхідно виконати, щоб досягнути цих результатів. Розроблено детальний 5-річний план заходів з очікуваним результатом, відповідальними виконавцями та потребу у фінансуванні з різних джерел.

3. План повинен бути адаптивним, саме тому у проєкті організації території наявний розділ про моніторинг виконання цього плану. Передбачено три етапи моніторингу:

3.1. Моніторинг виконання заходів з 5-річного плану. Проводиться щорічно.

3.2. Моніторинг досягнення результатів. Проводиться залежно від термінів, передбачених для конкретних результатів.

3.3. Моніторинг досягнення стратегічних цілей. Проводиться за результатами впровадження проєкту організації території.

Такий план допоможе краще шукати фінансування, адже потенційні партнери ясно бачитимуть потреби та прогнозовані наслідки фінансування.

Розроблені проєкти організації заінтересовані сторони детально обговорювали на виробничих нарадах. У кожній з трьох установ ПЗФ ми провели по 5 таких зустрічей. Потім документи розглянули науково-технічні ради парків, надали свої коментарі та пропозиції. Ми їх опрацювали та подали проєкти в міністерство, тепер чекаємо на зауваження та пропозиції.

Останній крок – наказ про затвердження проєктів організації території. В очікуванні наказу працюємо далі – розробляємо проєкти для наступних установ ПЗФ України.

Новини

55 тисяч штук “бобрівки”: завершилася реставрація даху палацу Гредлів
04.07.2024
Новини

55 тисяч штук “бобрівки”: завершилася реставрація даху палацу Гредлів

Відомий багатьом палац в історичному районі містечка Сколе став прихистком для тимчасово переселених осіб одразу на початку великої війни з росією. Споруда є пам’яткою архітектури місцевого значення.